Aktuality

Rodiče překvapili vyšší návštěvností letošních burz škol, neopadl ani zájem vystavujících škol

O burzy škol Jihočeské hospodářské komory projevili letos rodiče vyšší zájem než v předchozích letech. Ti doprovázeli své děti, které v letošním roce vybírají obory a střední školy, na něž si podají přihlášku. Ani ze strany vystavujících škol zájem o burzy neopadl, avšak v některých regionech jejich účast zkomplikovala koronavirová situace či preventivní opatření. Jihočeská hospodářská komora společně s regionálními partnery letos zorganizovala osm burz škol v jižních Čechách, tuto sérii završí online akcí, kterou pro velký zájem škol uspořádá v polovině ledna 2022.  

V letošním roce jsme na burzách škol zaznamenali vyšší zájem ze strany rodičů, kteří se přišli na prezentaci středních škol a učilišť podívat se svými dětmi. Nejen my jako organizátoři, ale i školy tento fakt vnímají jako pozitivum, mimo jiné i z toho důvodu, že právě rodiče jsou ve většině případů ti, kteří žákům s rozhodováním o dalším vzdělávání pomáhají,“ říká Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory (Jhk), a dodává: „To, že se oproti minulým letem zúčastnilo více rodičů, připisujeme jak současné covidové situaci, která zabránila účasti některých škol či tříd, a tak se rodiče na burzy vydali samostatně se svými dětmi, ale i zájmu rodičů podílet se na rozhodování o dalším směřování svých dětí.“

Burzy škol, které Jihočeská hospodářská komora připravuje s místními akčními skupinami či partnerskými městy, letos navštívilo na 4 800 návštěvníků. Největší zájem ze strany rodičů byl patrný v Táboře a Písku. „V letošním roce burzu škol v Táboře navštívilo 1 450 zájemců, z toho téměř 1 100 účastníků byli právě žáci se svými rodiči. V minulých letech tomu bylo naopak a převažovaly spíše skupiny tříd z jednotlivých základních škol z okolí,“ potvrzuje ředitelka oblastní kanceláře Jhk v Táboře Marcela Kužníková.

Přestože některé návštěvníky mohla odradit preventivní opatření v podobě povinných respirátorů nebo prokázání bezinfekčnosti, návštěvníků ani vystavujících škol oproti minulým rokům neubylo. Některé vystavující střední školy jen nechávaly oproti předchozím ročníkům registraci svého stánku na poslední chvíli a vyčkávaly, jaká bude situace a vládní opatření. Jako každý rok byl zájem o svozovou autobusovou dopravu, která je například pro základní školy v oblasti Prachaticka a Vimperska důležitým faktorem pro účast na burze. „Vzhledem k tomu, že jsou zde na Šumavě jednotlivé obce poměrně odlehlé a dopravní dostupnost je o něco komplikovanější, bez svozových autobusů by byla situace pro školy dost limitující. I letos jsme proto prostřednictvím Místní akční skupiny Šumavsko zajistili speciální autobusy, což základní školy velmi vítají,“ vysvětluje Kateřina Třísková, ředitelka prachatické kanceláře Jhk, která organizuje burzy škol v Prachaticích a Vimperku. Zároveň zmiňuje, že v dřívějších letech, kdy autobusová doprava ještě nebyla zajištěná, mnoho škol z menších obcí na burzu vůbec nedorazilo.

Zájemci o studium na středních školách mohli navštívit burzy po roční odmlce v osmi jihočeských městech – Vimperku, Třeboni, Táboře, Strakonicích, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, Prachaticích a Písku. V minulém roce se totiž burzy musely zrušit kvůli zpřísňujícím se vládním opatřením, a proto Jihočeská hospodářská komora v lednu 2021 zorganizovala jejich on-line verzi. A díky zájmu plánuje virtuální prezentaci středních škol a učilišť zopakovat na začátku ledna, a to konkrétně od 11. do 13. 1. 2022. Součástí on-line výstavy budou hodinová setkání se zástupci škol, každý výstavní den vždy v plánovaných blocích. Pro více informací sledujte web www.burzyskol.cz, kde veškeré informace pro vystavovatele i zájemce budou aktualizovány.