Aktuality

Jak vybrat správnou střední školu? Objevte svou letenku do budoucnosti

Stále váháte, který obor střední školy je ten pravý? Velký potenciál mají v dnešní době řemesla i oblast informačních technologií. S výběrem oboru vám také pomohou profesní testy či návštěva jihočeských burz škol. Nebojte se zeptat na radu vašeho kariérního poradce, nebo si vyzkoušet profesní test.

 

Objevte vaše zájmy

Vybíráte střední školu a nevíte, který obor je ten pravý? „Při výběru střední školy se zamyslete nad tím, jaké máte koníčky a zájmy, kterým se věnujete. Třeba i ve volném čase. Nezapomínejte na to, co vás skutečně baví a naplňuje,“ zmiňuje Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory, která pořádá Burzy škol na jihu Čech. Tam se můžete setkat se zástupci středních škol a odborných učilišť a zeptat se jich na konkrétní dotazy ke studiu i přijímačkám. Luděk Keist také dodává, že perspektivními obory s širokou škálou uplatnění budou v následujících letech jednoznačně řemesla a oblast informačních technologií.

 

Tradiční řemesla mají zlaté dno

Tradiční řemesla neztratila na významu. Naopak! „Ruční práce a kreativita stále hrají důležitou roli. Nedostatek pracovníků na trhu práce zvyšuje poptávku po šikovných řemeslnících, kteří si v dnešní době mohou vydělat lépe jak mnozí manažeři ve firmách,“ zmiňuje potenciál řemeslných oborů Luděk Keist. Pokud tedy rádi tvoříte rukama, pracujete se dřevem, nebo trávíte hodiny s tatínkem v garáži či dílně, zkuste se zaměřit na školy, které nabízí řemeslné obory. Co zkusit studovat obor truhláře, elektrikáře, nebo zedníka? Poptávka je ale i po pekařích, automechanicích, instalatérech či klempířích. Řemeslo má zkrátka zlaté dno.

 

Potenciál skrývá oblast IT

Zajímáte se spíš o moderní technologie? Pak je studium IT právě pro vás. Tento obor navíc v dnešní době nabízí nekonečné možnosti. Odborníci navíc potvrzují, že s přibývající digitalizací se bude zvyšovat i poptávka po IT specialistech. Programování, kybernetická bezpečnost či analýza dat jsou jen některé z možností, které IT nabízí. Růst tohoto sektoru znamená stabilní pracovní příležitosti pro ty, kteří se rozhodnou pro tuto cestu. „Dnešní doba je značně propojená s technologiemi, a proto má oblast IT obrovský potenciál,“ myslí si Luděk Keist, což potvrzují i zástupci firem.

 

Poraďte se s odborníky

Stále váháte, kterým se směrem vydat? Nebojte se vaše myšlenky konzultovat s rodiči, učiteli a kariérními poradci. Můžou vám poskytnout cenné rady ohledně výběru oboru a vhodné střední školy. Využít můžete i různých on-line profesních testů, které vás můžou nasměrovat k oboru, anebo právě burzy škol.

 

Výběr školy je důležitým rozhodnutím

Výběr střední školy je důležitým rozhodnutím, které ovlivní vaši budoucnost. Myslete však na to, že to není konec světa. Soustavným vzděláváním a učením nových dovednosti se totiž vždy můžete přeorientovat do jiného oboru a rozvíjet se v průběhu celého života. S vědomím zájmů a potenciálu můžete najít cestu do světa vzdělání a úspěchu. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro oblast IT, tradiční řemesla nebo něco zcela jiného, pamatujte, že váš entuziasmus a odhodlání jsou klíčem k úspěchu.