Aktuality

Deváťáci vybírají studijní obory. Zájem o účast na burzách škol zvýšila roční covidová odmlka

Burzy škol v jižních Čechách, které proběhly již ve Vimperku, Třeboni a Táboře, nemají nouzi o vystavovatele ani návštěvníky. Po roční odmlce opět mohou střední školy prezenčně představit svou nabídku. A tuto možnost vítají i základní školy a jejich žáci. Ti se mohou inspirovat pestrou nabídkou středních škol nejen z jižních Čech a zjistit si potřebné informace pro další rozhodování o středoškolském studiu. Tradiční výstavy středních škol a učilišť budou pokračovat i v průběhu října a listopadu v dalších pěti jihočeských městech.

 

Burzy škol v jižních Čechách, které na podzim Jihočeská hospodářská komora tradičně pořádá, jsou v plném proudu. „O zájem žáků osmých a devátých tříd, kteří si vybírají obor dalšího vzdělávání, nemají letos vystavovatelé nouzi. Velký zájem vnímáme i ze strany středních škol a učilišť, které se v minulém roce kvůli covidu nemohly prezenčně potenciálním uchazečům představit,“ hodnotí ředitel Jihočeské hospodářská komory Luděk Keist letošní průběh burz škol, které komora pořádá s regionálními partnery.

„Jezdíme na hodně burz, a to po celém Jihočeském kraji. Jsou pro nás důležité z toho důvodu, že se zde jako škola můžeme prezentovat. Díky tomu pak nemáme problém s obsazeností oborů. Letos navíc po roční odmlce, kdy se nemohly burzy kvůli covidu uskutečnit, vnímám zde na burze ze strany žáků i vyšší zájem získat informace o dalším vzdělávání,“ říká Helena Vaníčková ze Střední odborné školy veterinární, mechanizační a zahradnické a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky v Českých Budějovicích. Helena Vaníčková také zmínila, že velkou přidanou hodnotou v minulém školním roce byla právě možnost prezentovat se přes burzy škol na internetu. „Možnosti opět se zúčastnit on-line burz v lednu určitě rádi využijeme,“ dodává pedagožka.

Pro Simonu Hynkovou z Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy ve Volyni byla při rozhodování o dalším vzdělávání důležitá vzdálenost od místa bydliště, ale i možnost naučit se během studia praktické dovednosti použitelné v budoucím zaměstnání: „Čtyři roky jsem navštěvovala základní uměleckou školu v Sušici a bavilo mě si kreslit, takže mě obor Design interiéru zaujal. Přemýšlela jsem i o oborech v Plzni, ale zvolila školu blíž, ve Volyni. Celkově mě zaujala i tím, že má obrovské dílny a je možné zde pracovat se dřevem a stroji, navíc si vše můžeme vyzkoušet v praxi,“ vysvětluje žačka Simona.

Svou zkušenost popisuje také Nikola Loudová z Obchodní akademie a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky v Písku, která na říjnové burze škol ve Vimperku prezentovala svou školu: „Myslím si, že většina žáků zatím neví, co si vybrat za školu, a proto je tady na burze učitelé i žáci středních škol mohou naťuknout, co by se jim líbilo. Sama jsem se před několika lety burzy škol v Písku zúčastnila a v rozhodování mi to pomohlo.“ Podobnou zkušenost má i Anežka Hyndráková, která studuje obor Cukrář na Středním odborném učilišti služeb ve Vodňanech: „Burzy škol jsem se zúčastnila několikrát se svou základní školou a rozhodně to bylo přínosem pro nás všechny, protože jsme si mohli vybrat svoji vlastní školu a rozšířilo nám to obzory pro budoucí život i další vzdělávání. Myslím, že žáky, kteří si střední školu teprve vybírají, můžou zaujmout naše zkušenosti a samozřejmě i ukázky naší práce z vyučování.“

Právě možnost navštívit burzy i ze vzdálenějších měst a obcí Jihočeská hospodářská komora ve spolupráci s partnery některým základním školám zprostředkovala skrz autobusovou dopravu, díky níž se třídy osmáků a deváťáků v předem daných časových úsecích mohou burz škol zúčastnit.

Burzy škol se již uskutečnily ve Vimperku, Třeboni a Táboře, následně jsou v plánu také výstavy ve Strakonicích, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, Prachaticích a Písku. Veškeré informace o termínech, místu konání včetně profilů středních škol jsou dostupné na webu www.burzyskol.cz.