Aktuality

Deváťáci vybírají studijní obory. Pomoci jim mohou Burzy škol a odborných učilišť

I letos Jihočeská hospodářská komora připravila pro žáky 7. – 9. tříd, pedagogy a rodiče Burzy středních škol a odborných učilišť, které se uskuteční v 8 jihočeských městech. Tradiční akce nabídnou přehlídku studijních oborů, pestrý program s ukázkami z výuky či možnost setkat se se zástupci škol a firem a získat informace o přijímacím řízení. Vstup pro veřejnost na burzy škol je zdarma.

„Díky silným populačním ročníkům se budou počty žáků hlásící se na střední školy v následujících několika letech vyšší. Volba správného oboru a školy, která bude děti nejen bavit, ale v jejímž oboru budou v budoucnu hledat uplatnění, je proto klíčová,“ myslí si Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory, která již tradičně na podzimní měsíce připravila Burzy středních škol a odborných učilišť. Ty se letos uskuteční v průběhu října a listopadu v 8 jihočeských městech.  

„Přidanou hodnotou těchto akcí je bezesporu možnost navštívit burzu v regionu vašeho bydliště, kde si však můžete prohlédnout nejen stánky škol z blízkého okolí, ale i dalších měst,“ říká Luděk Keist a dodává, že návštěvníci často oceňují možnost promluvit si přímo se zástupci škol, kteří s volbou oboru či studia mohou poradit. Žákům základních škol jsou k dispozici také pracovníci Úřadu práce, se kterými si mohou zájemci vyzkoušet osobnostní testy, jejichž výsledky mohou napovědět o dalším profesním směřování.

Letošní burzy startují akcí ve Vimperku, následovat bude Třeboň, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Tábor a celou sérii podzimních přehlídek škol završí burza v Prachaticích. Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program. Vystavující školy totiž na svých stáncích představí aktivity z výuky, ale i využívané technologie, spolupráce se zahraničními partnery v rámci výuky cizích jazyků nebo zábavná stanoviště. „Právě tak si žáci mohou nejlépe představit, co je na daném oboru či škole čeká a jestli je vůbec obor bude bavit a budou se mu chtít věnovat i po absolvování studia,“ zmiňuje Luděk Keist s tím, že velký potenciál má v dnešní době oblast informačních technologií. Odborníci potvrzují, že s přibývající digitalizací se bude zvyšovat poptávka po IT specialistech a růst tohoto sektoru znamená stabilní pracovní příležitosti pro ty, kteří se rozhodnou pro tuto cestu. Neméně důležitou oblastí budou i řemesla a stavební obory. Trh práce dlouhodobě nenachází zručné truhláře, elektrikáře, zedníky, ale i klempíře či instalatéry.

Dle Národního pedagogického institutu (NPI) a jeho průzkumu z roku 2021 je nejsilnějším faktorem pro výběr školy právě zájem o obor nebo blízkost školy v okolí bydliště. Žáci směřující na maturitní obory také většinou uvažují o vzdělání na vysoké škole a nepřizpůsobují tak výběr středoškolského studia nabídce zaměstnání v regionu či uplatnění na trhu práce jako jejich vrstevníci z učilišť. Dle průzkumu NPI hraje roli také prospěch – špatné studijní výsledky jsou totiž jedním z důvodů, proč pětina učňů volí učební obory, které však mají velký potenciál z již zmíněných důvodů nedostatku kvalitních pracovníků na trhu práce.

Právě i informace o uplatnění po absolvování maturitních i učebních oborů mohou žáci základních škol získat na burzách, a to i od personalistů firem z regionu, které středoškolákům nabízí praxi či placenou brigádu již během studia. „Akce probíhají i v odpoledních hodinách, mohou se tak zúčastnit i rodiče. Vstup pro všechny návštěvníky je bezplatný. Vezměte své děti na pestrou přehlídku a pomozte jim s výběrem studia, co je bude bavit,“ vyzývá na závěr Luděk Keist.

Termíny, místa konání a více informací o jednotlivých akcích naleznete na webu www.burzyskol.cz.